Designerskie akcesoria kuchenne, przepisy, porady

Usuwanie
plam

Dodane przez Kuchnia-Emako.pl, 1625 dni temu, 0 Komentarzy

Usunięcie plamy z ubrania, tapicerki lub dywanu często bywa nie lada wyzwaniem. Na szczęście istnieje kilka prostych, domowych sposobów na to, by uratować nasze ulubione rzeczy przed zniszczeniem. Oto lista najczęściej pojawiających się plam wraz ze skutecznymi i sprawdzonymi pomysłami na ich usunięcie. Od teraz już żadna plama nie będzie stanowiła dla Was problemu!

Atrament - najlepiej od razu po ubrudzeniu zaprać plamę w zimnej wodzie. Jeśli nadal widać ślady możemy skropić plamę sokiem z cytryny, potrzeć i pozostawić na kilka minut dopóki atrament nie zejdzie. Ta metoda jest skuteczna zarówno dla ubrań wykonanych z tkanin, jak i wyrobów skórzanych, drewnianych mebli i podłóg.

Buraki – plamę natychmiast należy wytrzeć mokrą gąbką i namoczyć w zimnej wodzie. Można też, zaraz po poplamieniu, polać plamę wrzątkiem, ale tylko w przypadku, gdy nie zaszkodzi to tkaninie.

Czekolada – resztki należy wykruszyć a następnie wypłukać plamę w zimnej wodzie i namoczyć ubranie w proszku enzymatycznym. W tym przypadku z plamą świetnie poradzi sobie każdy środek do wywabiania plam.

Farba olejna – widoczne ślady po farbie należy czyścić specjalnie do tego przeznaczoną benzyną. Później plamę można moczyć w płynnym detergencie.

Guma do żucia – nie trudno ją usunąć, jeśli tkaninę włożymy do zamrażalnika lub obłożymy kostkami lodu. To spowoduje, że guma w łatwy sposób się wykruszy. Można też spróbować doczyścić pozostałości benzyną do czyszczenia.

Herbata i kawa – choć oba napoje są mocnymi barwnikami można uratować ubranie, jeśli zaraz po splamieniu namoczymy je w ciepłej wodzie z detergentem. Do czyszczenia można też użyć alkoholu metylowego lub soku z cytryny – później wystarczy tylko przepłukać zimną wodą.

Jajka – tkaninę od razu wypłukać w zimnej wodzie i uprać w proszku entymematycznym.

Ketchup – plamę należy wypłukać w zimnej wodzie i namoczyć w płynnym detergencie.

Krew – świeże plamy natychmiast zaprać w zimnej wodzie, zasypać solą i zostawić jak 10-15 minut. Nie wolno używać ciepłej wody, ponieważ utrwali plamę. Stare plamy spiorą się, jeśli do wody dodamy amoniaku lub proszku enzymatycznego.

Masło – plamę należy zaprać w gorącej wodzie z mydłem lub posypać mąką ziemniaczaną a następnie wyszorować ostrą częścią gąbki lub szczoteczką.

Mocz – tkaninę posypać grubą warstwą soli i pozostawić na kwadrans. Po tym czasie tkaninę wypłukać w zimnej wodzie.

Olej roślinny – tłuste plamy usuną się, jeśli tkaninę od razu namoczymy w chłodnej wodzie. Możemy też użyć mieszanki alkoholu metylowego z octem.

Owoce – sok z owoców na tkaninie należy zasypać solą, chwilę potrzeć i pozostawić na kwadrans. Następnie ubranie możemy wypłukać w zimnej wodzie z detergentem. W tym przypadku skuteczne okaże się również kwaśne mleko lub sok z cytryny. Świeże plamy znikną również, gdy polejemy je wrzątkiem.

Pożółkła bielizna – należy ją przez całą noc moczyć w zsiadłym mleku, a następnie uprać w ciepłej wodzie z detergentem do prania białych ubrań.

Rdza – świeżą plamę należy zasypać solą i wycisnąć na nią kilka kropel soku z cytryny. Roztwór pozostawić na godzinę a następnie wyprać ubranie, tak jak zwykle.

Sos na dywanie – na plamę wysypać sporą ilość talku, który wchłonie tłuszcz i zostawić go na całą dobę. Po tym czasie odkurzyć dywan.

Trawa – plamę znikną, gdy polejemy je alkoholem z dodatkiem roztworu wody z solą.

Wino – plamę z czerwonego wina od razu należy posypać solą i pozostawić na kwadrans aż do całkowitego wchłonięcia płynu. Następnie tkaninę moczyć w zimnej wodzie przez ok. pół godziny. Plamy z białego wina na obrusie lub tapicerce znikną, jeśli przetrzemy je czystym alkoholem, a potem wodą.

Wosk – wykruszy się, jeśli tkaninę obłożymy kostkami lodu lub włożymy do zamrażalnika. Później tkaninę należy włożyć między dwie bibuły i przeprasować żelazkiem.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress